piątek, 12 września 2014

Cukiernia Gerbeaud (Budapeszt)


Ostatnio spędziłam kilka dni w Budapeszcie. Oczywiście możecie się z niego spodziewać kulinarnej relacji na blogu. Oddzielny wpis chciałabym jednak poświęcić najlepszej i najsłynniejszej cukierni w tym mieście, której historia sięga 1858 roku. Gerbeaud Café naprawdę warto odwiedzić, między innymi z powodu pięknych wnętrz i obszernego, interesującego menu. Można zamówić tam śniadania, kanapki, sałatki, drinki oraz oczywiście kawę, ciasta i lody.


Pierwsze w powyższych zdjęć przedstawia śniadanie budapeszteńskie, które ja zamówiłam. Składało się z sera, szynki, salami, serka do smarowania, minimalnej ilości warzyw oraz pieczywa. Czyli nie było to nic specjalnego, ale smakowało dobrze. Śniadanie Oslo to z kolei wędzony łosoś, jajko w koszulce i kawior z łososia z ciemną bułką, a Londyn - jajko sadzone na szynce, opiekany chleb i dodatki. Wszystkie zestawy (których jest łącznie osiem) są podawane z kawą lub herbatą i ich cena, jak na tak eleganckie miejsce, jest całkiem przystępna. W przeciwieństwie do 0,2 l soku pomarańczowego - zwykły kosztuje 900 HUF (ok. 12 zł), a świeżo wyciskany - 1800 HUF (ok. 24 zł), czyli w przybliżeniu tyle co śniadanie.


Śniadanie nie było zbyt obfite, więc na coś słodkiego miejsce bez problemu się znalazło ;) Ja zdecydowałam się na ciasto z praliną z orzechów laskowych i masła orzechowego oraz morelami. Spodziewałam się solonego karmelu, bo podpisane było inaczej niż teraz przeczytałam na stronie internetowej kawiarni. Okazało się jednak również pyszne, lekko słone, z dodatkiem kwaskowatych moreli. Smaczne było również ciasto Royal Chocolate, z chrupiącym spodem i musem z gorzkiej czekolady. Gorzej wypadł słynny Dobos torta, czyli tort składający się z kilku dość suchych biszkoptowych warstw przełożonych tłustym kremem czekoladowym i zwieńczonych twardym karmelem. Wydaje mi się, że to jednak wyjątek, bo wszystko inne było bardzo udane. Dlatego polecam to miejsce. Miła atmosfera, ładne otoczenie, dobra obsługa i pyszne jedzenie to połączenie idealne.

Jedzenie: 4/5
Cena/jakość: 3,5
Obsługa: 4
Wystrój: 5


Gerbeaud
Vörösmarty tér 7-8, Budapeszt

1 komentarz:

Dziękuję za Wasze komentarze!