niedziela, 22 sierpnia 2021

Café Central (Wiedeń)


Café Central to chyba najsłynniejsza wiedeńska kawiarnia, działająca od 1876 r. w samym sercu miasta. Według niektórych zbyt turystyczna, zatłoczona i przereklamowana, ale ja zdecydowanie nie podzielam tego zdania. Na pewno warto tam pójść, zwłaszcza na śniadanie. Podobno zwykle bardzo długo czeka się na stolik, ale prawdopodobnie przez pandemię i dość wczesną porę w kawiarni było prawie pusto.


Wybór zestawów śniadaniowych jest dość bogaty. Zdecydowałam się na Wiener Frühstück (6,90), klasyczne wiedeńskie śniadanie, na które składa się po prostu bułka, masło bio i Wiener Melange - kawa ze spienionym mlekiem podobna do cappuccino. Do tego dobrałam dwa jajka na miękko (4,60) podawane tradycyjnie w szklance lub pucharku. Bardziej rozbudowane jest Café Central Frühstück (18,90) z sokiem pomarańczowym, dżemem, jajecznicą, twarożkiem, wędliną i serem. Natomiast Kaiserliches Frühstück (21,90), śniadanie cesarskie, jest dość ekstrawaganckie z uwagi na to, że w jego skład wchodzi kieliszek wina musującego. Do tego wędzony łosoś z sosem pomarańczowo-musztardowym, jajko na miękko, croissant, jogurt z musli. Wszystkie zestawy są bardzo smaczne, z produktów wysokiej jakości i dobrze skomponowane.

Café Central słynie także ze wspaniałych ciast. Tortu Sachera można spróbować także tam, dlatego niekoniecznie trzeba iść do Café Sacher lub Café Demel, które przez lata walczyły o prawo do używania nazwy Original Sacher-Torte. Zresztą ten wypiek to raczej nic specjalnego - dosyć suche ciasto czekoladowe przełożone małą ilością marmolady morelowej i oblane czekoladą. Znacznie lepsze jest Sisi's favourite (4,90), czyli ciasto ponczowe z rumem, dżemem morelowym i orzechami laskowymi. Jest nie za słodkie, a smaki są dobrze zbalansowane.
Podsumowując, uważam, że wizyta w Café Central to obowiązkowy punkt wycieczki do Wiednia. Wystrój robi wrażenie, a obsłudze, wbrew opiniom przeczytanym w internecie, nic nie można zarzucić.

Jedzenie: 4/5
Cena/jakość: 4
Obsługa: 4
Wystrój: 5

Café Central
Herrengasse 14, Wiedeń
1 komentarz:

Dziękuję za Wasze komentarze!